IN.gov - Skip Navigation

Note: This message is displayed if (1) your browser is not standards-compliant or (2) you have you disabled CSS. Read our Policies for more information.

Indiana Commission for Higher Education

CHE > About the Commission > Past Members Past Members

Commission Members Who Have Served (List as organized after 2001 Congressional Redistricting).

CONGRESSIONAL DISTRICT ONE

2013- Hon. Jon Costas, Valparaiso
2011-2012 Eileen O’Neill Odum, Crown Point
2005-2011 Hon. Jon Costas, Valparaiso
1989-2005 David Chube, Gary

CONGRESSIONAL DISTRICT TWO

2003- Chris Murphy, III, South Bend
1996-2003 Cheryl Little, South Bend

CONGRESSIONAL DISTRICT THREE

2013- John Popp, Fort Wayne
2005-2013 Marilyn Moran-Townsend, Fort Wayne
1989-2005 Karl Bandemer, Fort Wayne

CONGRESSIONAL DISTRICT FOUR

2014- Lisa Hershman, Indianapolis
2013-2014 Mark Holden, West Lafayette
2008-2010 Gary Lehman, West Lafayette
2004-2008 Kathryn Dale, West Point
1994-2003 Arthur Hansen, Zionsville

CONGRESSIONAL DISTRICT FIVE

2014-2018 Chris LaMothe, Indianapolis
2006-2014 Michael Smith, Carmel
1994-2006 Vito Iovino, Kokomo

CONGRESSIONAL DISTRICT SIX

2007- Michael “Jud” Fisher, Muncie
2003-2007 Byron Klute, Richmond
1998-2003 Tracy Souza, Columbus

CONGRESSIONAL DISTRICT SEVEN

2004- Dennis Bland, Indianapolis
1990-2004 Daisy Lloyd, Indianapolis

CONGRESSIONAL DISTRICT EIGHT

2013- Caren Whitehouse, Evansville
2007-2013 George R. Rehnquist, Princeton
1993-2007 Daniel Tuley, Evansville

CONGRESSIONAL DISTRICT NINE

2012- Dan Peterson, Bloomington
2006-2012 Kenneth Sendelweck, Jasper
2004-2006 Honorable John Fernandez, Bloomington
2002-2004 P.A. Mack, Jr. Bloomington

AT LARGE MEMBERS
 
2013- Allan Hubbard, Indianapolis (5th District) 
2010- Susana Duarte de Suarez, Zionsville (Originally apptd to 4th District)
2006- Gerald Bepko, Indianapolis (5th District)

2011-2013 Chris LaMothe, Indianapolis (5th District)
2010-2011 Eileen O’Neill Odum, Crown Point (1st District
2008-2013 Carol D’Amico, Indianapolis (5th District)
2005-2009 Richard Johnson, Columbus (9th District)
2002-2008 Robert Bowen, Indianapolis (5th District)
1994-2006 Nancy Ralston, Terre Haute (8th District)
1973-2005 Frederick Bauer, Terre Haute (8th District)

FACULTY MEMBERS

2015-2017 Vacant
2013-2014 Jason Curtis, Purdue University North Central
2011-2013 Kent Scheller, University of Southern Indiana
2009-2011 Cynthia Baker, Indiana University
2007-2009 Kathleen Tobin, Purdue University Calumet
2005-2007 Fred Cate, Indiana University
2003-2005 Ione DeOllos, Ball State University
2001-2003 Otto Doering, III Purdue University-West Lafayette
1998-2001 Daniel Reagan, Ball State University
1996-1998 William Rowe, Purdue University-West Lafayette
1994-1996 John Gottcent, University of Southern Indiana
1993-1994 Robert Puckett, Indiana State University
1992-1993 James Messmer, Vincennes University
1991-1992 Alfred Fabian, Ivy Tech State College (Region 1)
1990-1991 Barbara Cambridge, IU-Indianapolis

STUDENT MEMBERS

2014-2016 Sarah Correll Purdue-West Lafayette
2012-2014 Hannah Rozow, IU Bloomington
2010-2012 Keith Hansen, Purdue-West Lafayette
2008-2010 Clayton Slaughter, IU Bloomington
2006-2008 Debra Cook, IU Kokomo
2004-2006 Norma Fewell, IU Kokomo
2002-2004 Christopher Borkowski, BSU & IUPUI
2000-2002 Christian Blome, USI
1998-2000 Margaret Gerritsen, IU-Bloomington
1997-1998 Gwen Lee-Thomas, ISU
1996-1997 Tonya Sallee, IU-Indianapolis
1994-1996 Matthew Hopper, VU & ISU
1993-1994 John Ray, BSU
1992-1993 Kristina Frazier-Henry, IPFW (Indiana University)
1991-1992 Mark DeWitt, ISU
1990-1991 Jody Banks, IPFW (Purdue University)